Mengele zond glimlachend 400.000 mensen de dood in

“Engel des Doods” werd dokter Jozef Mengele door de gevangenen van het concentratiekamp Auschwitz genoemd omdat hij de slachtoffers met een geruststellende glimlach naar de gaskamers stuurde. Hij is verantwoordelijk voor de verschrikkelijke dood van 400.000 mensen.
Mengele was ook degene die de leiding had over een uitgebreid medisch experimentenprogramma, waarbij levende mensen als proefkonijnen werden gebruikt.
Jozef Mengele had – als chef-arts in Auschwitz - de taak al de zieken, zwakken of “onbruikbaren” al meteen bij hun aankomst in het kamp onmiddellijk voor de gaskamers te selecteren. Hij deed dat op zo’n charmante wijze dat bijna niemand van de ten dode opgeschreven slachtoffers zich rekenschap gaf van wat hen te wachten stond.
De joodse kinderen die zo snel mogelijk naar de gaskamers werden gestuurd beloofde hij met een vriendelijke glimlach ‘een lekkere pudding’. Aan oude mensen vroeg hij bezorgd of ze zich "onwel” voelden, terwijl hij hen met een elegant gebaar met zijn duim hun plaats aanwees in de groep van hen die onmiddellijk zouden worden omgebracht.
Een overlevende van Auschwitz, mevrouw Grete Salus uit Wenen: “Daat stond hij voor ons, de man die heerste over leven en dood, de schone duivel- … Hij stond daar als de viendelijke, elegante balletmeester die een Polonaise dirigeert. Links en rechts, rechts en links gingen zijn handen met voorkomende gebaren.. De atmosfeer die hij uitstraalde was licht en sierlijk en stak gunstig af tegen de brutale hatelijkheid van de omgeving”.
Rassenleer
Mengele werd als jong arts wetenschappelijk onderzoeker in het Duitse Instituur voor Erfelijkheidsbiologie en rassenleer. Als zodanig kon hij later in Auschwitz zijn hart ophalen: hij heeft onder meer 1.500 Joodse en Zigeunertweelingen gebruikt voor experimenten waarbij 85% van deze tweelingen is overleden. Hij vermoordde baby’s met chloroformspuiten in het hart. Hij veroorzaakte gruwelijke ziektes bij kinderen door hen met bacteriën in te spuiten. Hij verrichte operaties waardoor misvormingen ontstonden.

Voor hem waren deze experimenten alleen maar een unieke kans om het “Arische Ras”te verbeteren. Hij wilde een methode vinden om door middel van genetische manipulaties de geboorte te kunnen stimuleren van Duitse tweelingen met blauwe ogen en blond haar.
Jozef Mengele, die in 1911 in Günaberg in Beieren was geboren, was de eerste arts in een familie van boeren en zakenlieden. Zijn vader Karl had een fabriek waar landbouwmachiner gemaakt werden, opgericht.. Maar de jonge Jozef, die van muziek en wetenschap hield, wilde eerst filosofie studeren en daarna arts worden. In 1938 studeerde hij af als arts. Hij gaf toen al blijk van zijn belangstelling naar de erfelijkheidsleer. Zijn benoeming tot assistent aan de Universiteit van Frankfurt lag voor de hand. Hij hield zich ook in die jaren al bezig met tweelingen.
Mengele werd al jong lid van de SS. In 1943 raakte hij licht gewond in Donetsk aan het Russische front. Hij werd daarop niet meer geschikt gevonden voor het front. In mei 1943 werd hij als arts in Auschwitz benoemd. Hij bracht het er al gauw tot chef-arts.
Vluchtkanalen
Na de oorlog vestigde mengele zich “gewoon” weer in zijn geboortedorp Günzburg. Volgens nazi-speursters Beate Klarsfeld “is het onmogelijk dat de Amerikanen niet op de hoogte waren van zijn aanwezigheid daar”.
In 1949 werd het Mengele toch te heet onder de voeten. Hij vertrok daarop naar Argentinië.
Het is nog steeds niet zeker welke kanalen hij voor zijn vlucht heeft gebruikt. Veel oorlogsmisdadigers maakten met behulp van rooms-katholieke hoogwaardigeheidsbekleders in Italië gebrik van “de weg van de kloosters”.
Oud-nazi’s hadden ook de “Odessa-route” uitgestippeld om weg te komen. Het is mogelijk dat hij in Genua met een door het Internationale Rode Kruis verstrekt paspoort (nummer 10.151) op naam van Helmut Gregor weg is gekomen. In Genua was onder bescherming van bisschop Guiseppe Siri een doorgangskantoor opgericht waartoe voortvluchtige nazi’s zich konden wenden voor ze naar Argentinië , Syrië of Egypte uitweken.
In Buenos Aires oefende hij in de eerste jaren onder zijn eigen naam een dokterspraktijk uit. Toen in 1955 Juan Peron ten val kwam, week Mengele uit naar Paraguay. Hij kreeg van dictator Alfredo Stroessner in 1959 het Paraguaanse staatsburgerschap. Op die manier kon hij voorkomen dat hij werd uitgewezen.
In de jaren ’60 reisde Mengele heen en weer tussen Argentinië en Paraguay. In 1979 raakte men zijn spoor bijster. Onder druk van de regering in Bonn raakt hij in hetzelfde jaar zijn Paraguaanse nationaliteit kwijt.
Mengele, The Doctor of Death deel 1
Mengele, the Doctor of Death deel 2
Mengele, the Doctor of Death deel 3
Mengele, the Doctor of Death deel 4
Mengele, the Doctor of Death deel 5
Mengele, the Doctor of Death deel 6
Wie is online
We hebben 85 gasten online
De Dood als Machtsmiddel

Dit boek gaat over de Dood als Machtsmiddel, Moord en Doodslag door verpleegkundigen. Het proces tegen Lucia de Berk, de Haagse verpleegkundige die tot levenslang werd veroordeeld, zonder directe bewijzen, leidde ertoe dat ik een onderzoek startte naar het voorkomen van Moord en Doodslag door verpleegkundigen. Dit onderzoek betreft een vijftal strafzaken in Nederland en een aantal strafzaken in Duitsland, België, Oostenrijk/Zwitserland en Engeland. Uitgeverij Boekscout ISBN 9789088346798 prijs € 17,95. Men kan het ook bij mij bestellen.