Ten tijde van het incident in het warenhuis was de moeder geheel ontoerekeningsvatbaar, aldus het hof. Ze leed aan een eenmalige paranoïde psychose. De vrouw was volledig in de greep van waandenkbeelden en stond los van de realiteit. Het hof heeft de conclusie van het Pieter Baan Centrum (PBC) overgenomen dat bij de vrouw geen geestelijke stoornis is vastgesteld.
Het Openbaar Ministerie (OM) eiste twee weken geleden dat de tbs-maatregel aan de vrouw zou worden opgelegd, conform het vonnis van de rechtbank.
In totaal zes gedragsdeskundigen hebben zich over de Bijenkorfcasus gebogen. De eerste vier kwamen tot dermate uiteenlopende conclusies dat het hof zich eerder dit jaar, op aangeven van het OM, genoodzaakt zag de 26-jarige vrouw ter observatie naar het PBC te sturen, om uit de impasse te geraken. Twee weken geleden noemde het OM het PBC-onderzoek „gemankeerd”, onder meer doordat de verdachte erop gebrand zou zijn geweest onder de tbs-maatregel uit te komen. Het hof kwalificeerde het PBC-onderzoek juist als „transparant en overtuigend”.
Onder invloed van psychotische denkbeelden ging de vrouw op de bewuste dag naar de Bijenkorf, zette haar anderhalf jaar oude dochtertje op de balustrade van de vierde verdieping, om haar vervolgens te midden van het winkelend publiek naar beneden te gooien, met fataal gevolg. Enkele seconden later sprong de vrouw het kind achterna, in een poging zichzelf het leven te benemen. Zij raakte ernstig gewond en bleef enige tijd in coma. Na ontslag uit het ziekenhuis werd zij in voorarrest genomen. Het hof heeft dit voorarrest vrijdag, bijna drie jaar na dato, met onmiddellijke ingang opgeheven.
De advocate van de vrouw, Nicole Cuvelier, sprak vrijdag van een „zeer verheugende en terechte” uitspraak van het hof.
De rechtbank legde de vrouw, J. van T., tbs op. Gedragsdeskundigen hebben sterk uiteenlopende conclusies getrokken over de oorzaak van de psychose waaraan Van T. ten tijde van het drama leed. Enkelen schreven de psychose toe aan een borderlinestoornis, anderen aan het gebruik van afslankpillen.
Eerder stelde het hof vast dat er sprake is van een „onoverbrugbare kloof” tussen de deskundigen. Om aan deze patstelling een einde te maken, stuurde het hof haar in maart van dit jaar naar de observatiekliniek van justitie, het Pieter Baan Centrum
Bron Telegraaf 2 september 2010
Zaak Bijenkorfdrama in hoger beroep voor gerechtshof Amsterdam
AMSTERDAM Het gerechtshof in Amsterdam behandelt donderdag en vrijdag het hoger beroep tegen de vrouw die in 2007 haar dochtertje in De Bijenkorf van vier hoog naar beneden gooide.
De 26-jarige vrouw sprong het 1,5jarige meisje achterna in een poging ook zichzelf van het leven te beroven, maar dit mislukte. De rechtbank legde de vrouw tbs op.
Psychose
Gedragsdeskundigen hebben sterk uiteenlopende conclusies getrokken over de oorzaak van de psychose waaraan Van T. ten tijde van het drama leed. Enkelen schreven de psychose toe aan een borderlinestoornis, anderen aan het gebruik van afslankpillen.
Kloof
Eerder stelde het hof vast dat er sprake is van een "onoverbrugbare kloof'' tussen de deskundigen. Om aan deze patstelling een einde te maken, stuurde het hof haar in maart van dit jaar naar de observatiekliniek van justitie, het Pieter Baan Centrum. bron RTV NH 2 september 2010. OM onderzoekt vrouw BijenkorfdramaAMSTERDAM De vrouw die in oktober 2007 haar dochtertje van de Bijenkorf in Amsterdam gooide, moet van het Openbaar Ministerie ter observatie worden opgenomen in het Pieter Baan Centrum. Het OM wil zo duidelijkheid krijgen over de geestesgesteldheid van de vrouw.De vrouw doodde op 22 oktober 2007 haar dochtertje van anderhalf door haar in de Bijenkorf van vier hoog naar beneden te gooien. De vrouw sprong het kind achterna, maar zij overleefde de val. De rechtbank legde haar in maart vorig jaar tbs met dwangverpleging op. Maar ze vindt tbs een veel te zware maatregel en ging in hoger beroep. Dat dient nu. . Bron RTV NH 16 maart 2010
TBS voor moeder Bijenkorfdrama
AMSTERDAM De Amsterdamse rechter heeft een 25-jarige vrouw maandag veroordeeld tot tbs met dwangverpleging. De vrouw kreeg de maatregel opgelegd omdat zij 22 oktober 2007 in warenhuis de Bijenkorf in Amsterdam haar dochtertje van anderhalf jaar van vier hoog naar beneden gooide. De baby overleed hierdoor. Zelf raakte de moeder zwaargewond. Borderline
Volgens de rechtbank is de vrouw schuldig aan moord, maar staat vast dat ze tijdens het incident een psychose had. De vrouw had al enkele weken waanideeën en dacht dat satanisten haar en haar dochter wilden vermoorden. De uitspraak is conform de eis van justitie.De rechtbank koos voor tbs met dwangverpleging omdat onderzoekers hebben gezegd dat de kans bestaat dat de vrouw zichzelf opnieuw verliest. Haar psychose zou namelijk zijn veroorzaakt door borderline, een persoonlijkheidsstoornis. Die zou haar in de toekomst weer in de problemen kunnen brengen.Afslankpillen
Haar advocaat Gerald Roethof pleitte tijdens de rechtszaak voor een minder zware behandeling in een psychiatrisch ziekenhuis. Hij trok de conclusie dat zijn cliënte een stoornis heeft in twijfel. Daarbij beriep de raadsman zich op andere deskundigen, die zijn cliënte op zijn verzoek hadden onderzocht.Zij stelden dat de psychose van de vrouw werd veroorzaakt door de afslankpillen die ze slikte. De rechtbank vond dit echter niet aannemelijk. Roethof zei in een reactie dat hij niet gek zal opkijken als over een aantal jaren blijkt dat de vrouw onterecht in een tbs-kliniek zit. Hij gaat waarschijnlijk in hoger beroep.bron RTV NH 30 maart 2009
Justitie eist TBS Bijenkorfdrama
AMSTERDAM TBS met dwangverpleging. Dat eiste justitie maandag tegen de 25-jarige vrouw die in oktober 2007 haar dochtertje van anderhalf in de Amsterdamse Bijenkorf van de vierde verdieping naar beneden gooide. Het kind overleed hierdoor. Zelf sprong de vrouw ook naar beneden. Ze raakte zwaar gewond maar overleefde de val. Gedragsdeskundigen hebben vastgesteld dat de vrouw ten tijde van het incident psychotisch was. Het OM vindt celstraf niet nodig omdat de moeder verminderd toerekeningsvatbaar was. Automatische piloot
Wat er die dag precies door haar hoofd ging, weet Van T. niet meer. "Ik was helemaal de weg kwijt. Ik stond op de automatische piloot, leek het wel'', verklaarde ze maandag. Wel wist ze nog dat ze al enkele weken waanideeën had. Zo dacht ze dat satanisten haar en haar dochter wilden vermoorden. Over de oorzaak van de psychose van de vrouw verschillen de gedragsdeskundigen van mening. De psycholoog en de psychiater die Van T. in eerste instantie onderzochten, stellen dat ze lijdt aan een ernstige persoonlijkheidsstoornis(borderline). Uit contra-onderzoek kwam echter naar voren dat daarvan helemaal geen sprake is. De psychose zou onder meer het gevolg zijn van het gebruik van afslankpillen en de grote hoeveelheid cafeïne die daarin zit. De officier van justitie was het eens met het eerste onderzoek. Zij pleitte daarom voor tbs met dwangverpleging. Advocaat Gerald Roethof van de verdachte hechtte meer waarde aan de andere conclusies. Hij vond een minder zware behandeling in een psychiatrisch ziekenhuis dan ook een beter idee. De rechtbank doet uiterlijk 30 maart uitspraak. . Bron RTV NH 16 maart 2009 Moeder Bijenkorfdrama aangehouden AMSTERDAM Justitie heeft de moeder, die vorig jaar oktober haar kind van de 4e etage van de Bijenkorf liet vallen, aangehouden en voorgeleid aan de rechtercommissaris. Ze wordt verdacht van moord of doodslag op haar baby. Zelf sprong de vrouw ook naar beneden. Ze heeft 4 maanden in het ziekenhuis gelegen. Pas nu liet haar gezondheid de aanhouding toe. bron RTV NH17 januari 2008
Bijenkorf springster uit Coma
AMSTERDAM De 23-jarige vrouw die eind oktober in de Bijenkorf in Amsterdam haar 1-jarig kindje van de vierde etage naar beneden liet vallen en vervolgens zelf sprong, is weer uit coma. De baby overleefde de val niet.
De vrouw ligt wel nog in het ziekenhuis en is er ernstig aan toe. Justitie ziet haar als verdachte en de politie heeft haar inmiddels verhoord. Over waar de 23-jarige van wordt verdacht en de resultaten van de ondervraging wil Justitie niets kwijt.
Het incident voltrok zich tegen sluitingstijd voor de neus van winkelend publiek en verkoopmedewerkers. Bron RTV NH 21 december 2007
Kindje dood na sprong in Bijenkorf Bron RTV NH 23 oktober 2007
AMSTERDAM In de Bijenkorf aan de Dam in Amsterdam is maandagavond een kindje van 1,5 jaar oud door haar moeder van de vierde verdieping naar beneden gegooid. Het meisje is overleden. De 23jarige moeder sprong daarna zelf naar beneden. Zij ligt zwaargewond in een ziekenhuis.
Het warenhuis werd meteen ontruimd en het verkeer bij de Dam en op het Damrak werd stilgelegd, zodat de traumahelikopter op de Dam kon landen.
Personeel van het warenhuis is opgevangen door Slachtofferhulp. De Bijenkorf aan de Dam is dinsdag wel gewoon weer open.
23 oktober 23 oktober 2007
Politie houdt gewonde vrouw aan na drama Bijenkorf








